Severní Korea v sobotu ráno před 3:00 SELČ provedla test několika střel krátkého doletu z přístavního města Wonsan na východě země směrem na východ k Japonskému moři. S odkazem na jihokorejskou armádu o tom informovaly světové agentury. Agentura CNN uvedla, že podle expertů zřejmě nešlo o typ raket, které Pchjongjang slíbil USA přestat testovat. Severokorejská státní média uvedla, že vůdce Kim Čong-un v sobotu dohlížel na testy raketových zařízení.

Bílý dům v sobotu v prohlášení uvedl, že "o dnešní akci Severní Koreje ví a bude situaci dále monitorovat". Šéf americké diplomacie Mike Pompeo a jikorejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha se podle agentury Reuters shodli na "opatrné reakci" na dnešní test KLDR a uvedli, že budou situaci dál společně sledovat.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v sobotu dohlížel na testy raketových zařízení. Cílem cvičení bylo vyzkoušet výkon odpalovačů raket a taktických naváděných zbraní, oznámila dnes podle agentury Reuters severokorejská státní média.

Podle severokorejské oficiální agentury KCNA vyjádřil Kim potřebu zvýšit bojeschopnost k zajištění obrany politické suverenity a ekonomické soběstačnosti Severní Koreje.

Agentura Reuters uvedla, že podle analytiků není až tak důležité, jaký typ střel KLDR v sobotu vypálila. Podle nich jde o vzkaz americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a o stupňování tlaku na USA po krachu únorového summitu lídra KLDR Kim Čong-una a Trumpa.

Severní Korea by mohla v příštích týdnech vypálit další rakety, aby tlak na USA stupňovala. Agentuře AP to sdělil profesor Korejské univerzity Nam Sung-wook. "Severní Korea chce říct: K vypořádání se s (americkými) sankcemi máme rakety a jaderné zbraně," sdělil.

"Severní Korea je očividně roztrpčená tím, co se jeví jako nedostatečná pružnost Trumpovy administrativy ohledně zmírnění sankcí," řekl agentuře Reuters Harry Kazianis, analytik z washingtonské instituce zaměřené na zahraniční politiku. Dodal, že Kim Čong-un se zřejmě rozhodl připomenout světu - a zejména USA, že zbrojní schopnost jeho režimu roste každým dnem.

Podle CNN Severní Korea nikdy neslíbila úplně zastavit všechny raketové testy, slíbila jen moratorium na testování raket dlouhého doletu, například mezikontinentálních balistických raket, které mohou dosáhnout území USA. "Neměli bychom být proto šokováni vypálením raket krátkého doletu z KLDR," řekl odborník na Korejský poloostrov Kazianis.

Sobotní střely letěly podle amerických a jihokorejských armádních velitelů do vzdálenosti 70 až 200 kilometrů a pak spadly do oceánu.

Pokud by šlo o balistické rakety, bylo by to poprvé od listopadu 2017, kdy KLDR takový typ raket otestovala. Tehdy vypálila KLDR i mezikontinentální raketu (ICBM).

Minulý měsíc Severní Korea oznámila, že otestovala novou taktickou naváděnou zbraň. Neuvedla, zda šlo o raketu, či jiný typ zbraně. Označení taktická se však používá pro střely krátkého doletu do několika set kilometrů, takže území Spojených států by pravděpodobně nedosáhla.

Trump se severokorejského vůdce Kim Čong-una snaží přesvědčit o jaderném odzbrojení, jejich únorové jednání však ztroskotalo. Rozhovory od té doby nepokročily a KLDR pohrozila tím, že přehodnotí dřívější zákaz raketových a jaderných testů. Podle satelitních snímků v posledních týdnech začala obnovovat činnost nejméně na jedné základně sloužící před začátkem rozhovorů k raketovým testům.

Sobotní test KLDR se uskutečnil jen několik dní poté, co se minulý týden Kim Čong-un setkal ve Vladivostoku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jednali o bilaterálních vztazích, ale i vztazích Severní Koreje s USA, mezinárodních sankcích a denuklearizace Korejského poloostrova.

Soul vyzval KLDR, aby přestala zvyšovat napětí v regionu

Jižní Korea vyzvala Pchjongjang, aby přestal s kroky, které zvyšují napětí na Korejském poloostrově. Uvedla to mluvčí jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Situaci monitorují společně Jižní Korea, USA a Japonsko, jehož ministerstvo obrany také uvedlo, že střely vypálené z KLDR, které dopadly do Japonského moře, neohrozily jeho území ani pobřežní vody.

Podle mluvčí jihokorejského prezidenta je vláda v Soulu krokem KLDR "velmi znepokojena", protože KLDR porušila loňskou vzájemnou dohodu o snížení napětí mezi oběma zeměmi. "Očekáváme, že Severní Korea se aktivně připojí k úsilí o rychlé znovuobnovení jednání o jaderném odzbrojení," uvedla také mluvčí podle agentury Reuters.

Jižní Korea též uvedla, že spolu s USA se snaží zjistit, o jaký typ střel dnes šlo. Mluvčí prezidenta prohlášení vydala po schůzce prezidenta s ministrem obrany, šéfem rozvědky a prezidentským bezpečnostním poradcem.

Kim se od začátku loňského roku sešel několikrát s nejvyššími představiteli Jižní Koreje, Číny a USA, kteří se snaží KLDR přimět k jadernému odzbrojení.